Turecká Alanya. Výlety nejen za památkami: jeskyně Damlatas
Přemýšlíte, jak zajímavě a dobrodružně vyplnit půlden v Alanyi, tedy kterou z nabízených atrakcí a možností si vybrat? Co třeba vyrazit na výlet do jeskyně? Ale ne jen tak ledajaké. Hluboké, tajemné, ale snadno dostupné. Málokteré město se může pochlubit tak zajímavou obrovskou jeskyní. Není přitom potřeba šplhat do kopců, stačí si vzít jen teplejší mikinu, neboť v podzemí bývá chladno.
Možná si to pamatujete ze školy. Stalaktit, stalagmit a stalagnát. Ten první typ krápníku roste shora dolů, druhý vzniká kapáním vody na stále stejné místo a roste zdola nahoru. Když se oba spojí, vznikne ten třetí útvar, krápníkový sloup. Přiznejme si upřímně, že jsme to slyšeli asi všichni, ale zapamatoval si to málokdo. V každém případě všechny tři krasové útvary jeskyně Damlatas nabízí. Voda ji vyhloubila sotva tři kilometry od pobřeží Středozemního moře a leží tedy v bezprostřední blízkosti Alanye. Výlet můžete spojit s koupáním – na pláž to je od jeskyně kousek. Damlatas si udržuje stálou teplotu 22 – 23 stupňů Celsia, což jsou příjemné letní teploty, ale pokud do ní vejdete z „tropických třicítek“, pocit ochlazení se přece jen dostaví.
Alanya: výlety do léčivé jeskyně
Původně nebyla jeskyně jeskyní s otevřeným prostorem, šlo vlastně o rozsáhlou skalní dutinu ukrytou před lidskými zraky. Vzduch v jeskyni obsahuje vysoké procento oxidu uhličitého, ale nebojte se; není ho tolik, aby způsobil zdravotní potíže. Naopak zdejší vysoká a vzdušná jeskyně je velmi příjemná pro lidi postižené dušností a astmatem. Dokonce se se zdejším podzemním pobytem počítalo coby s léčivým pro ty, kteří mají problémy s dýcháním. Popularita jeskyně mezi astmatiky byla nejen v Turecku, ale i ve světě tak velká, že se do Damlatas vydávaly celé zájezdy lidí s dušností a astmatem. Situace proto vyústila do změny návštěvní doby. Je zde několik hodin vyhrazených jen pro léčbu. Jelikož se podmínky mohou měnit, vyplatí se na aktuální situaci kolem přístupnosti a vstupného informovat v místní cestovní kanceláři. Ráda zjistí podrobnosti.
Další detaily
Jeskyně byla objevena v roce 1948 šťastnou náhodou při jednom odstřelu kamene, který se používat při stavbě zdejšího přístavu. Alanya coby město na březích Středozemního moře využívá nejen jeho plody, ať už v podobě ryb či pestré plejády dalších dobrot, ale i jako dopravní tepnu. V minulosti i dnes platí, že přístavní město má nárok na nejlepší kousky přiváženého zboží. Je to taková „daň z polohy“.
Jeskyně je jedním z turistických lákadel, což neopomine zmínit žádný z turistických prospektů a rádi se s ní chlubí i mnozí politici a zastupitelé. Moc dobře vědí, že do jeskyně jezdí několik stovek tisíc turistů ročně. Kdyby nebyla zajímavá, možná by se s ní chlubily jen místní zdroje, ale podrobnosti najdete i ve světoznámých průvodcích. Stáří zdejších krápníků se odhaduje na 15 000 let. Odborná případová studie ze šesti zemí Evropské Unie jejíž výsledky jsou shrnuty v publikaci Přírodní dědictví od Východu na západ (Natural Heritage from East to West) v sobě skrývá kapitolu Jeskyně Turecka. Damlatas ní je označena jako „jedna z nejdůležitějších mořských jeskyní“ a je tvořena permskými vápenci. Takže až budete uvnitř, tak skála kolem vás je zhruba stejně stará jak byly některé druhy dinosaurů. Ostatně i touto informací můžete ohromit své kamarády či rodinu, které vezmete na výlet sebou.
Damlatas je sice jen jednou možných atrakcí, kterých Alanya nabízí, ale rozhodně se vyplatí ji zahrnout do svého itineráře věcí, jež by neměly uniknout vaší pozornosti. A rada nakonec. Pokud vás předpověď počasí varuje před přeháňkami, naplánujete si v Alanyi výlet právě do jeskyně. Tam vás déšť trápit nemusí.