
Správné osvětlení do dětského pokoje
Při zařizování dětského pokojíčku musí dbát každý rodič i na ty nejmenší detaily, ale nesmí se soustředit nejen na design, ale také na zdravotní aspekt bydlení. Mít dobré osvětlení dětského pokoje je stejně důležité, jako vybrat správnou židli na sezení.
Základem pro osvětlení dětského pokoje je minimálně dobré stropní svítidlo, doplněné o nástěnné svítidlo nebo lampičku na čtení a ke studiu. Dětský pokoj často slouží jako herna, která potřebuje být nasvícena ze všech stran, ale také je to pracovna a studovna, ve které je zapotřebí stolní lampy k cílenému svícení.
Výběr těch správných svítidel závisí od věku dítěte a faktu, zda se dělí o pokoj se sourozencem, nebo nikoliv. „Pokud vybíráte osvětlení pro menší děti, tak se zaměřte na kreativní dětské lampy a svítidla, doplněné zdrojem s teplou bílou barvou, které pokoj zútulní,“ říká Michael Urban z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz. „Také nástěnné svítidlo by mělo mít teplý zdroj a dobré je mít i lampičku, se kterou bude dítě usínat, tedy která sama za nějakou dobu zhasne, nebo se dá ovládat malou dětskou rukou.“
Pokud zařizujete pokojíček staršímu dítěti, pak by měla být nástěnná lampa v jeho dosahu, aby jí mohlo pohodlně ovládat, a není špatná ani funkce postupného stmívání. Dítě si tak může nastavit intenzitu světla při usínání, nebo na čtení pohádky. „Důležitou součástí je stolní lampa, která slouží při studiu, psaní domácích úkolů, nebo při různých koníčcích,“ vysvětluje pan Urban. „Zde volte lampu, která má možnost polohování a zdroj se studeným bílým světlem, které napomáhá soustředění. Měla být použita žárovka, která se barevností blíží dennímu světlu, protože to je světlo, které nejméně zkresluje. Teplota světla je vyjádřena v kelvinech. Čím vyšší hodnota kelvinů, tím se teplota světla přibližuje dennímu světlu, takže hledejte teploty kolem 4000 K.“