Proč děti bolí bříško + 10 rad, jak jim ulevit
Bolesti v oblasti břicha jedním z nejčastějších důvodů návštěvy dětského lékaře. Kojenecké bolení bříška je většinou způsobeno nedostatečně vyvinutým trávicím ústrojím a střevy, která si na stravu musí nejprve zvyknout. Právě toto období bývá provázeno nadměrnými větry a kolikami, které dětem ani rodičům nedají spát. U starších dětí bývá většinou na vině nevhodná strava, nesnášenlivost některých potravin nebo nedostatek tekutin.
S pediatrem MUDr. Milanem Kudynem jsme se podívali na nejobvyklejší příčiny bolavého bříška. Poradíme vám, kdy už raději navštívit lékaře a také jak děťátku od bolesti ulevit.
Odborníci dělí bolesti na dva typy – organické a funkční. Organické jsou důsledkem nějakého onemocnění, např. zánětu, a jejich příčinu musí odhalit lékař. Sem řadíme např. bolesti v důsledku zánětu slepého střeva, bolesti břicha při průjmových stavech nebo při zauzlení střev. Pokud se bolest břicha dostaví náhle a je velmi intenzivní, je čas vyhledat lékaře. „Provází-li ji navíc zvracení, horečka a zhoršené dýchání, návštěvu ordinace příliš neodkládejte. K dětskému lékaři zamiřte i tehdy, trápí-li dítě i slabší bolesti po dobu delší než dva dny. Při bolestech, které nemají jasnou příčinu, a to hlavně v okamžiku, kdy je bolestivá pravá strana břicha, vyhledejte lékaře ihned,“ doporučuje MUDr. Milan Kudyn.
Nejčastějším důvodem, proč bolí bříško kojence, je nadýmání. Tzv. větříky navíc většinou provází dlouhodobý a usilovný pláč. Kromě pláče poznáte u dítěte nadýmání také tak, že se různě kroutí a prohýbá, natahuje nožičky, tlačí a červená v obličeji. Přesto je však v prvních třech měsících po narození zcela normální, protože střevní mikroflóra se miminkům začíná tvořit teprve po porodu. Proto je důležité, aby kojící matky přijímaly v potravě hodně probiotik, přátelských bakterií, které mikroflóru posilují. V případě přechodu na sunar je možné doplnit tyto užitečné bakterie formou sypkého probiotika Linex Baby, které se rozpustí v tekutině a nemá žádnou chuť ani vůni. Proti nadýmání funguje také fenyklový čaj a teplé obklady na bříško miminka.
U dětí všech věkových kategorií je nejčastějším zažívacím problémem zácpa. Tu způsobuje nestrávené jídlo, které se nahromadí v tlustém střevě, kde je z něj odváděna voda. Stolice se tak zahušťuje, tuhne a její vyměšování je obtížnější. Příznaky zácpy je méně časté a bolestivé vyměšování, křeče v břiše a bolesti hlavy. Jak u dospělých, tak i u dětí je zácpa většinou příčinou nesprávného jídelníčku, na kterém figuruje např. příliš mnoho světlého pečiva a sladkostí. „Preventivně proti zácpě působí potraviny s dostatkem vlákniny – tedy zelenina, ovoce, a celozrnné potraviny. Pomoci mohou také probiotika, která najdete v zakysaných mléčných výrobcích, mléčně kvašené zelenině (zelí) nebo v doplňcích stravy, radí MUDr. Kudyn.
V raném věku dítěte nejsou ničím neobvyklým ani průjmy, které mohou následovat po změně v jídelníčku nebo doprovázet běžné infekční onemocnění. Vyvolávají je i rozličné viry, bakterie, nebo také onemocnění střevní sliznice. Opakovaný a častý průjem však může signalizovat alergii na kravské mléko či lepek. Není-li však průjem příliš častý nebo silný, jde jen o běžné samočištění organismu, které je přirozené. Stačí dítě udržovat v klidu a teple a dopřát mu zvýšený příjem tekutin.
10 tipů, jak děťátku od bolesti bříška ulevit
Masáž – namažte si ruku dětským olejíčkem a po směru hodinových ručiček bříško jemně masírujte. Krouživými pohyby pomáháte střevům od nežádoucích plynů, které způsobují nadýmání a bolesti
Teplý obklad – nahřejte plenku na topení nebo žehličkou, případně použijte ohřívací láhev
Cvičení – vezměte dětské nožičky a pomalu je pokrčujte směrem k bříšku a znovu uvolňujte. Tyto pohyby usnadňují odcházení plynů.
Teploměr – vsunete-li jej jemně dítěti do konečníku, může usnadnit odcházení větříků, případně je možné zakoupit v lékárně tzv. rektální rourku, což je měkká gumová hadička, která taktéž uvolní plynatost.
Klid a pohoda – pochovejte dítě, jemně s ním pohupujte a zkuste jeho myšlenky od bolavého bříška odvést.
Koupel – teplá voda může mít podobně uklidňující účinky jako hřejivý obklad
Fenyklový čaj – odvěký přírodní lék na zažívací problémy pomůže i vašemu miminku. Uvařte ho přímo pro něj, nebo v případě, že kojíte, vypijte čaj sama.
Roiboos – některé maminky mají na typické tříměsíční koliky osvědčený lék – jihoafrický čaj Roiboos.
Probiotika – přátelské bakterie, které pomáhají správnému vývoji střevní mikroflóry v dětských střevech, dovedou také ulevit od bolesti spojené s nadýmáním. Nový Linex Baby je sypký, nemá chuť ani vůni, takže jej snadno rozmícháte v dětské potravě. Deset sáčků je v lékárně k dostání za doporučenou cenu 105 Kč.
Čas – Ve třech až čtyřech měsících se dítě většinou větříků zbaví. Pomůže více pohybu, posílení trávicího traktu a taky pevnější břišní svaly.