
Pravý recept na segedínský guláš
Možná se ještě v dnešní době objeví lidé nebo naši čtenáři, kteří se mylně domnívají, že segedínský guláš je typickým maďarským jídlem a ono tomu je přesně naopak. Námi preferovaná výtečná omáčka k houskovému knedlíku je v Maďarsku vařena pouze výjimečně, není tedy preferovaným jídlem. Navíc o našem segedínském guláši říkají, že jde spíše o kološvarské zelí. Již samotný název svádí k městu Szeged, ovšem ani zde nenalezneme vůbec žádnou spojitost. Pojďme se však podívat na věhlasný recept na tradiční segedínský guláš podle maďarského kuchaře Elek Magyara a překvapte s ním nejen svou rodinu, ale i své známé a kamarády.
Recept na segedínský guláš
I přes to, že se segedínský guláš v maďarském jazyce řekne Szeged, nemá s tímto městem ani oblastí žádnou spojitost. Maďarská země je sice proslulá výrobou nejrůznějších pikantních gulášů, segedín mezi ně nepatří. Dokonce ani slovo guláš nemá v této zemi stejný význam jako u nás v Česku. Zatímco v Maďarsku jde o polévku, u nás o omáčku.
Guláš se šesti knedlíky by Maďaři spíše nazvali perkeltem. Na tradiční segedínský guláš je zapotřebí kvalitní maso z plecka a bůčku. Vše se smaží a restuje na sádle. Nejdříve orestujte slaninu a teprve až po té přihodíte na hrubo nasekanou cibuli s masem.
Udělejte si segedínský guláš doma
Jakmile začne cibule získávat typickou hnědou barvu, přidejte papriku, bobokový list, nové koření a zalijte ho vývarem. Nejlépe když použijete vývar z kostí, můžete však i bujon. Kysané zelí přidáte k měkkému masu i se šťávou a dusíme tři čtvrtě hodiny.
Na samotný závěr si připravte klasickou světlou jíšku, nechte provařit a dle libosti přilijte smetanu. Samozřejmě nechte opětovně prohřát. Nezapomeňte, že segedínský guláš se jí až následující den po řádném odležení. Více receptů naleznete na internetových stránkách http://segedinsky-gulas.cz/