Prasklé koutky, akné i v dospělosti a neuropatie. Na vině může být nedostatek vitaminů B
Nedostatek vitaminu B se může skrývat za mnoha našimi zdravotními problémy. Snažíte se dodržovat zdravý životní styl, ale přesto se potýkáte s nešvary, jako jsou ekzémy, akné či padání vlasů? Cítíte se unavení, často zapomínáte nebo nemůžete spát? Za všemi těmito problémy se může skrývat nedostatek některého vitaminu skupiny B.
Vitamin B6 (pyridoxin)
Vitamin B6 má preventivní a podpůrný účinek při léčbě nervových a revmatických onemocnění, ledvinových kamenů a příznaků PMS. Denní doporučená dávka se pohybuje okolo 2 mg. Větší množství tohoto vitaminu potřebují lidé, kteří mají vyšší příjem bílkovin, např. sportovci užívající proteinové preparáty. Vyšší přísun tohoto vitaminu potřebují také ženy užívající hormonální antikoncepci, těhotné a kojící ženy, chronicky nemocní lidé užívající některé léky a osoby s celiakií.
Nedostatek vitamínu B6 se projevuje zapomnětlivostí, poruchami nervového a trávicího systému nebo nervovými tiky v očním víčku. Dále se projevuje dermatitidami, častými prasklinami ústních koutků, stomatitidami a záněty jazyku. Bohatým zdrojem vitaminu B6 je droždí, brambory, fazole, vepřové maso, vejce, banán, zelí, mrkev, ořechy, kuřata a ryby.
Vitamin B12 (kobalamin)
Vitamin B12 je důležitý pro správnou funkčnost nervové soustavy. Denní doporučená dávka se pohybuje okolo 0,003 mg. Nedostatkem vitaminu B12 mohou degenerovat míšní okrsky, což vede k neurologickým poruchám, hubnutí, zhoršování paměti, slabé duševní výkonnosti, špatné svalové koordinaci, k třasům a mravenčení v končetinách. Jazyk je nápadně červený a lesklý, jeho povrch vyhlazený z důvodu vymizení veškerých papil.
Vitamin B12 do organizmu zlepšuje paměť, podporuje koncentraci a snižuje riziko vzniku srdečních chorob. S nedostatkem vitaminu B12 se setkáváme u veganů, tedy lidí, kteří vyloučili ze své stravy veškeré živočišné produkty. Nedostatek způsobuje většinou zároveň i nedostatek vitaminu B1. Důležitým zdrojem tohoto vitaminu jsou játra, ledviny, droždí, kefír, acidofilní mléko, vejce, ryby a maso.
Vitamin B5 (kyselina pantotenová)
Kyselina pantotenová napomáhá při růstu vlasů a léčí některé alergie. Nedostatek tohoto vitaminu je většinou spojen s nedostatkem celé skupiny vitaminů B-komplexu. Vitamin B5 musí být neustále dodáván v potravě, ale jeho nedostatek je vzácný. vyskytuje se totiž prakticky ve všech potravinách. Nedostatek se projevuje jako burning foot syndrom, který byl popsán u válečných zajatců. Projevuje se křečemi v nohách, nechutenstvím a nespavostí, depresemi a sníženou odolností vůči infekcím. Podle jedné studie nedostatek vitamínu B5 způsobuje akné. Denní doporučená dávka je 6 mg. Vyšší nároky na příjem tohoto vitaminu mají alkoholici, ženy užívající hormonální antikoncepci, diabetici, starší lidé a lidé s onemocněním trávicího traktu.
Velmi významným zdrojem těchto vitaminů jsou listy moringy olejodárné. Tento zázračný a plně využitelný strom je známý již tisíce let a je po právu popisován jako velice všestranná, užitečná rostlina s bohatým zastoupením živin, vitaminů a minerálních látek. Kromě těchto vitaminů je moringa zvláštní tím, že obsahuje komplex 90 živin a 46 antioxidantů ve zcela přirozené a dobře vstřebatelné podobě. Kromě vitaminů B6, B12 a B5 obsahuje další vitaminy skupiny B – thiamin, riboflavin, niacin, biotin, kyselinu listovou, dále vitamin C k podpoře imunity a ochraně proti volným radikálům. Moringa také obsahuje komplex nezbytných stopových prvků – železo, zinek, hořčík, fosfor, mangan, měď, vápník a draslík.
Koupíte ji v čistém prášku na Moringamix.cz, kde ji odebírají z jedné rodinné filipínské na ostrově Luzon. Farma zaručuje pěstování bez umělých hnojiv, pesticidů a další nadbytečné chemie a celý proces pěstování a zpracování vychází z tradičního obnovitelného způsobu.
Skvělou kombinací je namíchat ji s jogurtem s ovesnými vločkami, semínky chia a vlašskými ořechy, případně i skořicí a strouhaným jablkem.