Pěstování bylinek doma není žádná věda
Bylinky si za okny pěstovaly už naše babičky. Proč se tedy tak často stává, že se v našich moderních domácnostech těmto zeleným kráskám nedaří? Mohou být bylinky vypěstované doma za oknem stejně krásné jako ty, které se zabydlely na venkovním záhonu? Odpověď zní ano!
Řada nástrah pro bylinky
Naše babičky to měly jednoduché. Bylinkám totiž v zimě velmi svědčí chladnější prostředí, stačilo je tedy umístit do ložnice nebo mezi dvě okna a občas je zalít. V létě se pak květináčky zcela samozřejmě letnily na záhonku mezi ostatním bejlím. Moderní byty ale takovýto komfort neposkytují, co tedy s tím?
Nástrahy ústředního topení už si většina z nás uvědomuje a není tedy překvapivé, že během topné sezóny zaléváme své květiny dokonce více než za parného léta. Přesto stále usychají. Důvodem překvapivě není nedostatek vody ale její nadbytek. Vystihnout to správné množství ve chvíli, kdy zemina na povrchu květináče neustále osychá vlivem sálavého tepla z topení, není vůbec jednoduché. Vyplatí se proto vsadit na samozavlažovací květináče.
Dnes už jsou k dostání v mnoha variantách a nechybí ani speciální květináče na bylinky, které se vejdou na každý okenní parapet. Ty od firmy Plastia mají dokonce pohodlné zalévací okénko, díky kterému je péče o bylinky v domácích podmínkách opravdu jednoduchá.
Bylinky do každé místnosti
Jen přiměřená zálivka ale nestačí, stejně důležitá je pro různé druhy bylinek i okolní teplota a samozřejmě dostatečné množství světla. To by ale mělo být přírodní, protože jedině tak se v rostlinách vytvoří dostatek aromatických látek.
Levanduli se například nejlépe daří v ložnici. Vytopený obývákový parapet s radostí přivítá šalvěj, tymián a majoránku. Bazalka, pažitka, oregano nebo petržel zase porostou nejlépe při vyšší vzdušné vlhkosti, tzn. v kuchyni nebo v koupelně s přístupem denního světla.
Bylinkám se navíc velmi dobře daří ve skupinkách. Pokud vám to tedy místo dovoluje, kupte nejlépe velké samozavlažovací květináče a vytvořte si doma malou zahrádku.