Opruzeniny nejen u dětí
O opruzeninách se nejčastěji mluví ve spojitosti s dětmi, kterým se pod plenkou snadno zapaří pokožka. Miminka natíráme různými mastmi tak, abychom je ubránili před pálivou a nepříjemnou bolestí. Opruzeniny u dospělých jsou v komunikaci tabu, což však bohužel neznamená, že by se u dospělých nevyskytovaly.
Co jsou opruzeniny a jak vznikají
Podrážděná kůže, pocit pálení pokožky a svědění. Červené flíčky na kůži, které se postupně mohou slévat v jednu velkou a citlivou plochu, bolestivou na dotek. Pokud jste zaznamenali takové pocity, může se jednat o zánět kůže přezdívaný opruzenina.
Opruzeniny se vyskytují nejčastěji v místech, kde se kůže snadno zpotí a tře o sebe. V teplých letních měsících, kdy je pocení kůže podpořeno teplým počasím, se s opruzeninami potýkají lidé nejčastěji.
Problém mužů i žen
U tohoto zánětu kůže nemůžeme jednoduše říct, zda postihuje více muže nebo ženy, potýkají se s nimi obě pohlaví. U žen se nejčastěji vyskytují opruzeniny pod prsy, pokud má větší košíčky nebo mezi stehny, pokud tře kůže o sebe a nemá mezi sebou žádný kus oblečení.
U mužů se opruzeniny vyskytují nejčastěji jako opruzeniny konečníku, které mohou vzniknout například pokud si muž v létě sedne na chladnější povrch. Zadek se v kontaktu s chladem zapaří a vznikne nepříjemný „vlk“, jak se opruzeninám také říká.
Léčba opruzenin
Pokud jste se dostali vy nebo vaši blízcí do kontaktu s tímto kožním zánětem, budete potřebovat vědět, jak kůži správně ošetřit. Nejdříve ji omyjte vlažnou vodou, poté nechejte volně oschnout, popřípadě pokožku osušte jemným vánkem fénu nebo ji poklepáním osušte čistým ručníkem. Pokožku rozhodně nedrhněte! Poté použijte mast na opruzeniny Dermaguard, kterou jemně rozetřete. Lze používat taktéž jako prevenci opruzenin. Noste prodyšné, volné, ideálně bavlněné oblečení, po koupeli dbejte na to, aby v záhybech nezůstala vlhkost.