Nemovitosti v Praze za dostupnou cenu, které město vlastní a mohou se stát vaším novým útočištěm
5 mins read

Nemovitosti v Praze za dostupnou cenu, které město vlastní a mohou se stát vaším novým útočištěm

V nedávné době jsem se zamýšlel nad otázkou jaké nemovitosti v Praze jsou k dispozici a jejich vlastníkem je samotné město. V dnešní době se hodně mluví o tom, jak zajistit mladým lidem dostupné bydlení, a proto jsem se o tuto problematiku začal zajímal, jelikož uvažuji nad tím, jak se k takovému bydlení dostat – ať už je řeč o pronájmu nebo o koupi. Politici často hlásají, jak chtějí usnadnit mladým lidem vstup do jejich aktivního života, a tak jsem začal hledat informace, které nám všem tyto fráze objasní.

Nemovitostí se staví mnoho, ale málokdo si je může dovolit koupit

Developeři v současnosti budují novostavby i na místech, která původně k bytové zástavbě sloužit vůbec neměla. Bourají se zde staré továrny a místo nich vznikají nové rezidenční projekty. Například Skanska je známá firma, která už v Praze vybudovala ledacos – teď zrovna plánuje postavit celou novou čtvrť na tzv. brownfieldech (nevyužité plochy, staré průmyslové areály) v Malešicích nebo v Michli. V Jinonicích se zbourala obrovská bývalá továrna Walter, kde už stojí kanceláře, bytovky i rodinné domy.

Ovšem v momentě, kdy se člověk podívá na cenu, kterou developeři nastavili, je z toho akorát nešťastný. Byl bych docela rád, kdyby se tu začalo trochu diskutovat o tom, jak mohou mladí lidé, kteří chtějí založit rodiny krátce po škole, přijít k nějakému vyhovujícímu a dostupnému bydlení.

Politici pořád něco slibují

Jak jsem psal již výše, politici o tom mluví docela často, ale pozitivní vývoj je v nedohlednu. Většina levicových politiků slibuje, že zavede různé, dokonce bezúročné, půjčky na bydlení. Tomu se skoro ani nechce věřit, ale rozhodně by to spoustě lidem pomohlo. Když se ale dám do hledání na internetu, tak zjistím, že to zatím zas tak žhavé není. Za prvé se zatím nic takového nezavedlo a za druhé tyto výhodné půjčky budou těžko mladé rodině stačit na koupi vlastního bytu. V současnosti stát nabízí výhodnou půjčku pro lidi, kteří se starají alespoň o jedno dítě a je jim pod 36 let, nebo alespoň jednomu z manželů nebo partnerů. To zní dobře, ale takhle si můžou půjčit maximálně 600 000 korun. No to mi teda poraďte, co si za to může někdo koupit. Já bych řekl, že tak maximálně ne zrovna hezký byt 1+1 někde v paneláku v Mostě, kde asi nebudete mít zrovna příjemné sousedy.

Sežeňte si obecní byt, radí internet

Spousta lidí i internetových stránek radí, že nejlepší pro mladé lidi nebo rodiny, které si nemohou dovolit platit běžný nájem, je sehnat si obecní byt. Tam by měl být nájem regulován a být nižší, než běžný tržní nájem.

Dostat se k takovému bydlení očividně není nijak snadné. Městské části nejen v Praze vlastní často i stovky bytů, o které si lidé mohou zažádat. Je to však běh na dost dlouhou trať. Dostanete se do pořadníku, ve kterém můžete být i několik let, což teda není zrovna moc optimistická vyhlídka. Častou podmínkou je také nutnost žít v dané obci, kde o byt žádáte.

Jako výhra v loterii mi připadá tzv. obálková metoda – v podstatě se snažíte “uplatit“ obec tím, že nabídnete nejvyšší nájem. Pochopil jsem to tak, že vtip spočívá v tom, že nabízíte ještě tzv. první nájem, což může být i několik desítek tisíc nebo třeba sto tisíc – tím právě to město “uplatíte“. Opravdová loterie se v tomto případě dělá taky na Vánoce třeba právě v Praze 10 – losují tam zájemce o obecní byty. To už je opravdu jen o štěstí.

Narazil jsem také na možnost zdědit obecní byt – pokud jste se starali o prarodiče, kteří žili v obecním domě, nebo s nimi přímo bydleli. Další alternativou je nechat se zaměstnat na radnici, ale to už je spíše otázkou jednotlivců, než řešení pro rodiny s dětmi nebo mladé lidi s nízkými příjmy.

Víte ještě o jiném způsobu, jak získat dostupné bydlení? Podělte se námi v komentářích!