Nejsou náušnice jako náušnice. Liší se drahými kameny
Výroba náušnice je precizním řemeslem, které využívá maximum kreativity, ale i tradičních technik. Zkušený výrobce šperků ví, že s jedním způsobem výroby si celý život nevystačí a že zákazníci milují rozmanitost a mnohotvárnost. Proto je třeba se celý profesní život učit, vzdělávat a inspirovat módními trendy. Byly doby, kdy byly v kurzu pouze jednoduché tvary, dnes se opět vrací na piedestal zlatníků kombinace kovu s drahými kameny.
Zlaté náušnice s drahými kameny jsou stálice v nabídce šperků. Dá se říct, že jsou nesmrtelné a nikdy se neomrzí. Zkušení zlatníci si v jejich výrobě libují. Existuje hned několik způsobů, jak drahé kameny uchytit. Ať už si vyberete klasické zlato nebo náušnice z bílého zlata, myslete také na jejich techniku osazení, která má vliv na třpyt kamene, ale i na jeho ochranu.
Druhy výroby náušnic
Fasování do krapen
Tento způsob je velmi často používán téměř u všech typů zlatých náušnic, a navíc jde o bezpečné uchycení kamenů v náušnici. Krapny jsou drobné „pacičky“ z drahého kovu, které kámen doslova svírají. Velkou výhodou tohoto fasování je vzniklý prostor pro světlo, které tak neobyčejně podtrhne krásu každého drahého kamene. Navíc lze tato technika použít pro všechny druhy broušených drahokamů a diamantů.
Luneta – hladké osazení
Jde zřejmě o nejstarší způsob fasování drahých kamenů, což lze spatřit např. na královských klenotech. Praktičnost a krása jednoduchých linií obruby má však stále své místo i u moderních náušnic. Zlatý lem, který stoupá droboučký kousek nad kámen ho obklopuje po obvodu a bezpečně drží na svém místě. Takto uchycené kameny neodmyslitelně patří k náušnicím určeným pro každodenní nošení.
Kámen usazený v klícce
Naprosto geniální a šetrný způsob vsazení kamene do šperku je jistě tzv. klícka. Používá se u kulatých drahých kamenů, jako jsou např. perly či opály. S nadsázkou můžeme říci, že perla je doslova v kleci. Drahý kov uzavírá kámen kolem dokola. Mohou být klícky otevírací či nikoliv. Nemusíte se tak bát, že svou perlu ztratíte. Nejčastěji jsou klícky k vidění u zlatých visacích náušnic.
Drážkové osazení
V tomto případě jsou vedle sebe do kovového kanálku umístěny stejně velké kameny. Kov mezi nimi není viditelný, takže nebrání kráse třpytivých drahokamů. Skvělým příkladem jsou zlaté náušnice kruhy osazené např. zirkony v řadě. Opět jsou kameny dokonale chráněny zlatým materiálem, ve kterém jsou usazeny.
Lepené kameny
Někdo by si mohl pomyslet, že lepený drahokam nepatří ke kvalitnímu způsobu provedení. Ano, riziko uvolnění kamene je vyšší, ovšem pokud se k náušnicím budete chovat náležitým způsobem, šperk vydrží neporušený. Takové náušnice nejsou určeny ke každodennímu užívání a už vůbec ne do sprchy či při sportu. Lepidlo může samozřejmě reagovat na vodu a jiné kosmetické přípravky. Doporučujeme tedy šperky s lepenými kameny nosit při určitých příležitostech.