Na výběr školního batohu s rozumem
Mnoho dětí má letos prázdniny mnohem delší, než v jiných letech. Nejspíš už v září se ale budou muset vrátit do školních lavic a začít do školy chodit pravidelně, což znamená i nosit si učebnice a sešity. Kvalitní batoh do školy by jim tak neměl chybět.
Těžká váha
Bolavá záda, neforemné tašky a váha často dost velká i pro dospělého, natož školáka. Nosit do školy vše, co by si učitelé přáli, a navíc svačinu, penál, přezůvky a sem tam i nějakou další drobnost, může pro dětská záda znamenat pěknou zátěž. Na každý předmět jiná učebnice, pracovní sešit, poznámkový sešit, váha školní aktovky má velmi rychle i několik kilogramů. A pokud školák nosí nekvalitní batoh nebo tašku, zakládá si do budoucna na bolesti zad. Už děti mezi šesti a osmi lety mají dnes problémy se správným držením těla, špatný batoh tak jejich problémy ještě zhorší. Musíme tak dávat pozor na to, aby školní batoh byl kvalitní, dobře seděl na zádech, byl lehký a přitom pevný a zvládl váhu rovnoměrně rozložit do ramen. Nesmí nás tak při výběru zajímat jen design nebo cena, zaměřit bychom se měli na jiná kritéria.
Úleva pro záda
Že jsme vybrali špatný batoh, nezjistíme za den ani týden, Většinou trvá pár měsíců, než si naše ratolest začne stěžovat na bolavá záda nebo si všimneme, že chodí nakřivo a hrbí se. Správnému držení těla nepomáhá ani nošení batohu přes jedno rameno, proto je důležité školáky už odmala učit, že popruhy patří na obě ramena. Vhodná školní taška nebo batoh musí být anatomicky tvarovaný, s vyztuženými zády a s dobrým odvětráváním. Popruhy na ramena musí být široké, pohodlné a nastavitelné, aby batoh dobře seděl na zádech. Chybět by neměl ani bederní pás, který dokáže odlehčit až 50 % zátěže, což známe i jako dospělí třeba z nošení krosny. A samozřejmě i kvalitní materiál a zpracování, aby vydržel i leckdy ne zrovna opatrné dětské zacházení.
O designu se pak s dětmi můžete poradit, vždy ale mějte poslední slovo vy. Chráníte tak jejich zdraví, a to i do budoucna.