Možnosti, jak účinně bojovat s lupénkou
5 mins read

Možnosti, jak účinně bojovat s lupénkou

Lupénka neboli psoriáza je chronické onemocnění, které sice není nijak závažné ani nebezpečné, ale dokáže kvůli pravidelným recidivám kvalitně znepříjemňovat život.

Lupénka je chronické onemocněnína kůži projevující se odlupováním šupinaté kůže. To je až mnohonásobně intenzivnější než u zdravého člověka. Na těle se objevují hnědočervená ložiska odlupující se kůže – nejčastěji na místech vystavených mechanickému tlaku, jako jsou např. lokty či podkolenní jamky. Probouzet se může v zásadě kdekoli na těle, dokonce i ve vlasech. Průběh je u každého pacienta do značné míry jiný. Ačkoliv se nejedná o infekční nemoc přenositelnou na ostatní, ale autoimunitní, zánětlivou poruchu organismu, pro člověka trpícího psoriázou jde o velice nepříjemnou záležitostí. Šupinatění a odlupování kůže v různé míře provázejí začervenalá a bolavá místa, svědění, pálení, pupínky, případně destrukce nehtů a kloubů.

Touto civilizační chorobou trpí přibližně 3–5 % populace, u nás se číslo pohybuje okolo půl milionu. Příčina vzniku je u většiny postižených osob dána geneticky, existují však i rizikové faktory ntenzivně se podílející na propuknutí nemoci. Mezi ty patří např. infikování cizorodým virem nebo bakteriemi, stres nebo hormonální změny. Taková prevence, která by zvládla spuštění lupénky spolehlivě odvrátit, bohužel neexistuje. Psoriáza se navíc může objevit v jakémkoliv věku – v dospívání nebo později, zpravidla okolo 40. až 50. roku života.

Možnosti léčby

Lupénka se nedá nikdy zcela vyléčit. Lze ji akorát vhodnou zdravotní péčí držet na uzdě tak, aby nezatěžovala život více, než je nutné. Často se střídají dvě fáze – fáze klidu a plného probuzení. V akutním stádiu lékař většinou přistupuje k nasazení intenzivní léčby a předepisuje léky s obsahem kortikoidů k vnějšímu použití (krémy, masti, gely, vodičky). Ty však mají i nežádoucí účinky, proto je třeba docházet na časté kontroly k dermatologovi. I přes možné vedlejší nežádoucí účinky mají kortikoidy v medicíně nezastupitelné místo pro své efektivní účinky, protizánětlivé působení a rychlou úlevu od bolestivých příznaků.

Jestli hormonální léky užívat nechcete nebo z nějakého důvodu nemůžete, existuje alternativa – léky na přírodní bázi. Jejich nevýhodou je náročnější cena, kterou vám většina zdravotních pojišťoven neproplatí, jelikož takové léky nemají oficiálně uznaný status léčiva. Zdali jste však pojištěncem u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, můžete čerstvě čerpat z fondu prevence příspěvek 500 Kč na nákup přípravků pro zmírnění příznaků této kožní choroby, a to včetně těch přírodních, které neobsahují kortikoidy. Vztahuje se na přípravky pro zevní aplikaci, opatřené v lékárně. Pochopitelně jsou i jiné způsoby podávání léků, např. ústně či injekčně. Osvědčila se i tzv. fototerapie, v rámci které jsou postižená místa ozařována UV zářením.

Vstoupila-li vám do života lupénka s veškerými nepříjemnostmi s tím spojenými, je také na místě poupravit váš životní styl. Tabu je kouření, omezte konzumaci alkoholu, jezte střídmě, vyhýbejte se mastným a smaženým jídlům. Dobré je podpořit samotnou léčbu doprovodným programem, který léčbě bravůrně napomáhá a urychluje ji. Skvěle na postiženou kůži funguje moře a slunce, speciální dehtové nebo sirné koupele nebo doplňky stravy a vitaminy podporující regeneraci kůže (selen, zinek, vitamin A a E).

I když je lupénka nevyléčitelná, skládat zbraně a lámat si hlavu si nad svým údělem není na místě. I s touto chorobou totiž můžete žít plnohodnotně a proti jejím nepříjemným projevům striktně bojovat.