Mami, já chci psa!
5 mins read

Mami, já chci psa!

Možná nad tím uvažujete už delší dobu a blížící se Vánoce vám dávají ideální příležitost k pořízení nového člena rodiny. Pořízení štěňátka může být úžasným motivačním a výchovným prostředkem, ale také závazkem na dalších 10 až 15 let. Co tedy před konečným rozhodnutím pořádně zvážit?

Dětská přání jsou krásná, ale nad pořízením psa začněte vážně uvažovat až poté, kdy dítě dovrší alespoň čtvrtý rok věku. Teprve tehdy je schopné pochopit, co všechno obnáší starost o psa od venčení a krmení až po jeho výcvik a návštěvy veterináře.

 

Není to jen tak

Dítě má v bytě svůj vlastní prostor a totéž potřebuje i štěně. Nemusí jít hned o celou místnost. Postačí klidné a tiché místo pro umístění psího pelíšku a také kout či bednu, do níž se vejdou všechny hračky. Jen tak si totiž zajistíte v bytě pořádek.

Stejně důležitý je i prostor pro krmení. Štěně musí mít už od začátku jedno místo, kde bude jeho a pouze jeho miska s vodou a granulemi. Mimochodem nepočítejte s tím, že si váš mazlíček vystačí s tou nejlevnější nabídkou ze supermarketů. Vhodná psí strava je pro vývoj štěněte důležitá. Stěžejní jsou zejména bílkoviny pocházející z masa (ne masokostní moučky nebo obilovin, jak to bývá v levných granulích) a dostatek vitamínů a minerálů.

 

Kdo ho bude venčit?

I když děti na počátku svatosvatě slibují, že se o nové zvířátko postarají, stejně už asi tušíte, jak to nakonec dopadne. Děti do deseti let budou potřebovat vaši pomoc v mnoha ohledech, těm starším postačí většinou už jen menší dohled. Vždy to však budete vy, kdo ponese zodpovědnost za spokojenost vašeho čtyřnohého společníka. Pokud už nebudete chtít převzít všechnu práci za děti, budete se alespoň muset ujmout náročného úkolu „dozorového orgánu.“ Čas tedy musíte mít především vy, a také pevné nervy. Jste si jistí, že se vám dostává v hojné míře obojího? Pokud ano, určitě nezanedbejte přípravu a seznamte se nejen s tím, co bude nový člen domácnosti potřebovat, ale také, kdo vlastně pes je.

 

Co všechno bude štěně potřebovat?

Pořídit štěně může být skoro stejně náročné jako nakupovat výbavičku pro miminko. Nevěříte? Tak si to pojďme projít. O důležitosti kvalitní stravy jsme už mluvili. Ale ve hře je i správná péče o srst i drápky. Sem patří šampóny, anti-parazitické přípravky, masti apod.

Velkou výdajovou položkou se stanou i návštěvy veterináře. I štěňata mají svá povinná očkování. Pojišťovny vám však na ně nepřispějí ani korunu. A další náklady přijdou, pokud zvíře onemocní.

V bytě zajistí pohodlí psa pelíšek a nějaké hračky, ale při cestování autem bude navíc ještě potřebovat deku do auta a speciální psí pás, který ochrání nejenom jeho, ale také všechny spolucestující (pes, vystřelený ze zadní sedadla může i v malé rychlosti způsobit vážné zranění lidem, sedícím vepředu).

A pak jsou tu pomůcky pro výcvik. Základem je vodítko s rychlobrzdou a svítící obojek (nezbytný kvůli stále narůstajícímu cyklistickému ruchu). A ke slovu určitě přijdou i pamlsky nebo třeba clicker v závislosti na druhu zvoleného výcviku. A to nemluvíme o oblečcích a svetřících, bez nichž se malá plemena v chladném počasí rozhodně neobejdou. Není toho málo, s čím je třeba při pořízení štěněte počítat. Proto je doopravdy důležité si vše nejdřív pečlivě dobře promyslet.