7 mins read

Ledviny-další orgán čínského pentagramu

Ledviny mají typický fazolový tvar. Jsou  umístěny  v zadní části dutiny břišní tak, aby byly chráněny dolními žebry, prává ledvina je přitom kvůli umístění jater o něco níže než levá ,  levá ledvina je zase větší a těžší.   Délka ledviny je okolo 10 cm a její šířka asi 3 cm.


Před mechanickými nárazy  jsou ledviny chráněny vazivovým pouzdrem ( capsula  fibrosa  renalis ) a tukovým pouzdrem (corpus adiposum  pararenale ). Když člověk stojí,  jsou ledviny jako by ponořeny ,  stejně jako ostatní vnitřní orgány. Při dýchání kopírují pohyby hrudníku. Správná technika dýchání proto pomáhá uvolňovat ledviny, a tedy i odstraňovat stres. Hlavní funkcí ledvin je nepřetržitá filtrace krve. Tento proces můžeme přirovnat k průmyslovému čištění odpadních vod- veškerá  krev,  kterou máme v těle,, projde mnohokrát denně,  ledvinami ,, které ji vyčistí  a odstraní z ní odpadní látky našeho metabolismu i některé  toxiny , a to ty které jsou rozpustné ve vodě ( jako např. některé  léky , chemické látky  nebo některé toxické  kovy ).

 

Ledvina e skládá z tří hlavních částic :  z kůry, dřeně a  ledvinové  pánvičky,  která ústí do močovodu.

V  ledvinové   kůře se nacházejí   nefrony  :  základní filtrační jednotky. Některé nefrony jsou umístěny blíže k povrchu ledviny  zatímco  jiné,  jsou  zanořeny hlouběji směrem ke středu ledviny. Tím se zajišťují odlišné fyzikálně-chemické  poměry ,  ve kterých nefrony pracují ,  a tedy i jejich mírné odlišení filtrační schopnosti. Nefronů se v kůře ledvin nachází okolo 1 milionu. Každý nefron přijímá krev z ledvinné tepny ( arteria renalis ) a odvádí ji ledvinnou žilou ( vena renalis ).  Do ledvin je dopravována asi čtvrtina krve z celkového srdečního objemu ,  do nefronů putuje asi desetina z tohoto množství. To znamená , že nefrony nasají z krve,  která protéká okolo nich ,  denně asi  170 litrů tekutiny. Tato tekutina je přefiltrována, čímž vzniká tzv. primární moč. Z té se pak většina vrací zpátky do krevního oběhu, takže pouze jedno procento z tohoto filtrátu putuje přes sběrné tubuly (nacházejí se ve dřeni ledvin) do ledvinové  pánvičky , kde se tato tekutina sbírá a putuje dále do močového měchýře. Za 24 hodin tak ledviny vyprodukují asi 1,5 litru definitivní moči. Všechny tyto děje jsou součástí nesmírně dokonalého a důmyslného systému filtrace, který má za úkol zajistit, aby se důležité látky vrátily zpět do krve a naopak nepotřebné vyloučily z těla ven. O tom, jaká látka projde přes   glomerulární filtr,, rozhoduje  velikost molekuly této látky (např. červené krvinky a bílkovinné molekuly jsou příliš velké, takže zůstávají v krvi. Zjednodušeně si to můžeme představit jako prosívání písku přes síto. Mezi látky,  které  se  u zdravého   člověka  vstřebávají  zpět do krve, patří zejména glukóza a většina aminokyselin. Přítomnost těchto látek v moči může proto signalizovat nemoc např. cukrovku. Definitivní moč je z 95 % tvořena vodou. V ní jsou rozpuštěné látky, které již tělo nepotřebuje.  Největší podíl zde má močovina, která vzniká v játrech jako odpadní produkt metabolismu aminokyselin. Dále je to kyselina močová, která pokud není vylučována v dostatečném množství se může  hromadit v kloubech a být příčinou dny. V tomto případě používáme na detoxikaci přípravek Joalis  Metabex. Ve výsledné moči je také přítomný kreatinin, vzniká jako odpadní produkt při práci svalů, některé druhy  fosforečnanů a síranů a v neposlední řadě také chlorid sodný ( chloridové a sodné ionty) a chlorid draselný ( chloridové a draselné ionty ) Nesmíme zapomenout že ledvinami se vylučují také některé druhy léků a dalších chemických látek . Kromě odstraňování nepotřebných látek z těla,  je úkolem ledvin také  regulace vylučování vody z těla. Toto se děje prostřednictvím anti diuretického hormonu  ADH ,  který je  vylučován  hypothalamem.

 

 

 

Příklad  :  při fyzickém výkonu se tělo více potí a hypothalamus   vyšle signál do hypofýzy, která vyloučí více ADH do krve.

Tento hormon je dopraven do ledvin, kde je identifikován speciálními čidly, genově danými receptory. To způsobí větší reabsorpci vody, a tedy její mení vylučování do výsledné moči.

 

Ledviny   také  :

Aktivují  provitamín D z něhož se působením slunečních paprsků tvoří  vitamín D .Ten pak stimuluje vstřebávání vápníků z tenkého střeva do krve.

Vylučují hormon erytropoetin ,  který stimuluje kostní dřeň k tvorbě vyššího počtu červených krvinek což vede k lepšímu okysličování krve Erytropoetin( zkratka EPO) se kvůli svým vlastnostem často používá jako doping ve vrcholovém sportu, přesto že to bylo zakázáno.

Řídí poměr mezi vyloučeným a vstřebaným draslíkem a sodíkem. Vylučují enzym renin, který se podílí na regulaci krevního tlaku. Jestliže někdo trpí  vysokým krevním tlakem je třeba detoxikovat ledviny, a tím obnovit jejich správnou funkci, nesmíme zapomenout i na odstranění emocionálního stresu.

 

Dle čínského pentagramu k ledvinám patří:

živel voda, roční období zima, strach a úzkost, vzdychání a hekání, slaná chuť

K detoxikaci ledvin a ledvinového okruhu použijeme zejména tyto preparáty:

Joalis UrinoHelp

Joalis UrinoDren

Joalis Deuron

Joalis OsteoDren

Joalis InfoDren K I

Joalis Antimetal Pb

Joalis Antimetal Cd

Joalis Metabex

Joalis Neuro Dren


Mnoho úspěchů při detoxikaci ledvin.

 

www.prirodaleci.cz