Kdy pořídit dětem psací stůl a jak ho vybrat?
Už odmalička by děti měly mít pokojíček rozdělený do několika užitných zón; relaxační, hrací, ukládací a pracovní. A právě pracovní zóně by měl dominovat psací stůl přizpůsobený věku a potřebám dítěte.
První psací stůl má smysl kupovat až dítěti ve věku čtyř let. Teprve tehdy je dítě dostatečně staré, aby si alespoň občas odešlo malovat, modelovat nebo lepit úplně samo, protože jak určitě víte, rodiče a dětské pracovní stoly nejdou příliš dohromady. Při pořizování stolu se zaměřte do dostatečně velkou pracovní plochu a dostatečné odkládací prostory – jeden nebo dva šuplíčky na pastelky a omalovánky zatím bohatě stačí. A nezapomeňte také na odpadkový koš.
Bydlení pro školáka
S nástupem do školy je třeba psací stoly vybírat obezřetněji. Školák potřebuje opravdu bytelný pracovní stůl, který bude vyhovovat všem jeho potřebám. Hlavní důraz je nutné klást na šířku pracovní desky stolu, která by měla být minimálně 110 centimetrů. Nezapomeňte, že se na ni musí vejít všechny sešity, učebnice a psací potřeby.
Další důležitým rozměrem je hloubko – počítejte s alespoň 60 centimetry a nutností umístění lampičky (podle toho zvolte odsazení od stěny). Praváci by měli mít osvětlení umístěno po levé ruce a leváci naopak.
Stůl pro studenstký život
Studium na střední a vysoké škole s sebou přináší další specifika. Naprostou nezbytností je například pořízení stolního počítače nebo alespoň dostatečně výkonného notebooku. Obojí by se mělo na psací stůl pohodlně vejít. Pokojíčky našich teenagerů však bohužel nejsou nafukovací. Dobrou volbou jsou proto rohové psací stoly, které vyplní nevyužívané kouty a přitom poskytují dostatek místa i pracovního prostoru. Dobrým doplňkem do studentského pokoje jsou ještě úložné pojízdné boxy na kolečkách, které mohu v případě potřeby sloužit i jako variabilní odkládací plocha.