Kdy píchnout ouška?
Náušnice k holčičce patří. V České republice byla vždy tradice nechat ouška čerstvě narozených holčiček píchnout téměř okamžitě. V současné době se doba od narození po píchnutí prodlužuje a také nabízí dva způsoby. Kdy nechat ouška píchnout a jakým způsobem, se dočtete v našem článku.
Propíchnutí oušek už v porodnici
Propichování oušek se běžně provádělo již v porodnici. Tvrdilo se, že miminko čerstvě po narození necítí takovou bolest, ale pozdější průzkumy ukázaly, že miminko pouze nedokáže bolest intenzivně projevit. Propichování oušek se tak začalo posouvat.
Počkejte na první očkování
Většina odborníků doporučuje nechat miminku píchnout ouška dva měsíce po narození, to odpovídá době po prvním očkování hexavakcínou. Pokud se miminku do dvou dnů neobjeví žádná reakce, nastala vhodná doba pro píchnutí oušek.
S píchnutím oušek je dobré počkat pár měsíců po narození, ale doba čekání by neměla přesáhnout 4 měsíce, v tomto věku se pak miminko už chytá za ouška a hojení oušek by se tak prodloužilo.
Píchnout nebo nastřelit náušnici?
V současné době existují dva způsoby, jak si nechat nejen u miminek, ale také u dospělých, nechat píchnout uši. První je tradiční propíchnutí kanylou a druhým moderním způsobem je náušnici do uchu nastřelit. Jaká jsou pro a proti jednotlivých způsobů?
Píchnutí kanylou
Píchnutí uší kanylou se provádí vždy u pediatra nebo na oddělení ORL. Na píchnutí se používá jehla klasická nebo dutá. Výhodou duté jehly je, že se do ní dá vložit konec náušnice a při vytahování jehly zůstane náušnice v uchu.
Po píchnutí ouška se náušnice navleče do dírky. Náušnice musí být minimálně 24 hodin naložená v lihu, aby byla maximálně sterilní. Důležitý je také materiál dětské náušnice. Náušnice by měly být ze zlata, chirurgické oceli, která se velmi často používá na dětské náušnice. Bílé zlato je také vhodným materiálem.
- levnější oproti nastřelení (100 – 400 Kč)
- náušničky se po zahojení nemusí měnit za jiné
Rychlé nastřelení
Moderní metoda nastřelování je stále více oblíbená, a to hned z několika důvodů. Je rychlejší, méně bolestivá a hygieničtější. Nastřelování náušnic probíhá v kosmetických a tetovacích salonech, u lékaře nebo v ve zlatnictví.
Při nastřelování náušnice je dobré, aby dítě již zvládalo sedět a pistole mohla správně fungovat. Existují, ale také pistole, u kterých není sezení nutnou podmínkou. Vždy se ale doporučuje počkat po očkování tetanu.
- rychlejší, přesnější, méně bolestivé
- sterilní náušnice nepřijdou do kontaktu s rukou člověka
- dírky po nastřelení tolik nekrvácejí a nehnisají
- vyšší cena ( 300 – 800 Kč s nastřelovací náušnicí)
Zlato, ocel nebo plast?
Po výběru způsobu, jakým necháte ouško píchnout, musíte také vybrat, z jakého materiálu bude náušnice. Mezi nejideálnější materiály patří zlato a chirurgická ocel. Velice oblíbené jsou pak dětské náušnice z bílého zlata.
Novinkou u metody nastřelování jsou také náušnice z bioplastu. Jsou vyrobené z lékařského plastu, který je vyrobený z pouze bezpečných materiálů. Snadno se tak můžete vyhnout reakci na nikl, která je poměrně častá.
3 rady na konec
- na náušnice a dírku se sahá pouze umytýma rukama, ideálně se ouška nedotýkáme vůbec
- sprchovat dítě můžete již v den po nastřelení
- hlavičku myjte až druhý den po nastřelení