Jste matka samoživitelka? Vyzrajte na finanční tíseň
Matek samoživitelek v České republice neustále přibývá. Jaká je v současné době jejich situace na pracovním trhu a jak lze předejít finančním problémům? Přicházíme s pár radami, jak se zachovat, abyste se do tíživé situace vyplývající z této nejednoduché životní role vůbec nedostaly.
Kde hledat práci
V prvé řadě je třeba zmínit, že ženy starající se o děti samy mají na trhu práce jednoznačně těžší pozici. Faktorů, které jim znevýhodňují situaci, je totiž hned několik. Zmínit můžeme nutnost flexibilní pracovní doby, neodpovídající finanční hodnocení a riziko, že budou zaměstnavateli považovány za zaměstnance s případnými častými absencemi, nežádoucími rodinnými krizemi, apod. A přestože se zcela jistě jedná o diskriminační praktiky, stále se s nimi bohužel setkáváme. Dobře ohodnocená práce je však při výchově potomků bez pomoci otce stěžejní, a tak pro matky samoživitelky většinou nepřicházejí v úvahu práce na částečný úvazek, ba naopak, nárazové brigády a další formy přivýdělku jsou na denním pořádku.
Kde ovšem najít práci, která bude obstojně ohodnocena, a setkáme se s pochopením ze strany zaměstnavatele? Průzkumy ukazují, že ženy mají poměrně lepší zkušenost v menších firmách s rodinným zázemím a ve firmách, kde je ve vedoucí pozici žena. V poslední době se ale také čím dál více setkáváme s velkými společnostmi razícími family friendly politiku, které jsou k časovým potřebám rodičů vstřícnější nebo dokonce nabízejí příspěvky na zajištění denní péče o děti. Sféry, kde je celkově větší šance se v této uchytit, jsou pečovatelské služby, sociální sféra, pedagogika, administrativa, účetnictví, apod.
Finanční rezerva
Pro matku samoživitelku je finanční rezerva naprostá nutnost. S minimem příjmů a maximem nákladů není však obstojnou finanční rezervu úplně jednoduché vytvořit. Každý měsíc je pro většinu neúplných rodin finančně napjatý a žije se tzv. od výplaty k výplatě. Nečekané výdaje pak mohou způsobit nespočet problémů, a proto není od věci mít na účtu zlatou rezervu, kterou můžete nebo nemusíte čerpat. Flexibilní úvěr poskytuje klientům Ferratum Bank. Ten funguje na podobném principu jako kontokorent nebo revolvingový úvěr. Klientovi je kdykoli poskytnuto až 35.000,- a záleží jen na něm, kdy a v kolika splátkách peníze vrátí. Podmínkou však je, aby byl vždy uhrazen denní úrok a poplatek za čerpání částky ve výši 12,5 %. Výhodou Ferratum Credit jsou flexibilní měsíční úhrady, platební prázdniny až dvakrát ročně a možnost opětovného čerpání.
Nárok na pomoc
Staráte-li se o své děti samy, máte nárok i na čerpání různých druhů příspěvků, bonusů apod. A přestože je obecně známo, že se ve většině případů ženy setkají s nepochopením a horou byrokracie, tyto příspěvky vám mohou výrazně ulehčit. Doporučujeme se tedy obrnit trpělivostí a s případnými dotazy se obrátit na Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo zdravotnictví či na Českou správu sociálního zabezpečení. Na těchto místech by vám měli být schopni říct, zda podmínky pro čerpání nejrůznějších druhů příspěvků splňujete a co je pro to třeba udělat. Využít můžete také rodinné a sociální porady, které jsou většinou provozovány bezplatně.