Jaký hudební nástroj zvolit pro vaše dítě?
5 mins read

Jaký hudební nástroj zvolit pro vaše dítě?

Chcete, aby vaše dítě umělo hrát na nějaký hudební nástroj, jen nevíte, který zvolit? Přemýšlíte nad tím, že zapíšete své dítě do hudební školy, ale nejste si jisté, zda na to má věk? Pak čtěte dále, my vám v tomto článku nastíníme, v jakém věku dítě může začít hrát a jaký nástroj zvolit, aby toho po roce nezanechal.

Ideální doba pro začátek hraní

Mnoho studií uvádí, že by každé dítě mělo s výukou na hudební nástroje pro děti začít co nejdříve. Čím je věk dítěte nižší, tím rychleji dítě dosáhne lepší plynulosti a přirozenosti během hraní. Na druhou stranu byste jako rodiče měli brát také v potaz, zdali je dítě psychicky a fyzicky dostatečně zralé. Jak to ale poznat?

Následující body vám napoví:

  • Dítě umí plynule číst, psát a počítat. Pokud tyto činnosti ještě nezvládá, tak těžko bude zvládat čtení z not a počítat si rytmus.
  • Dítě zvládá školní stres a nemá problém s učivem. Pokud dítě nezvládá stres nebo učivo, není dobré ho zatěžovat navíc ještě koníčkem.
  • Uvědomuje si rozdíl mezi prací a zábavou.
  • Má dostatek energie nejen na školu, ale také na hraní.

 

Mnoho rodičů zapisují své ratolesti do hudební školy už ve 3 letech, ale neuvědomují si, že dítě na hraní není ještě dostatečně vyzrálé. Tento věk opravdu není příliš ideální. Naopak doporučujeme, aby děti začaly hrát na hudební nástroj s chozením do školy, tedy kolem 5 let.

Výběr hudebního nástroje

Když už víte, jaký věk je pro začátek hraní ideální, následuje výběr vhodného hudebního nástroje. Při výběru byste měli zohlednit, jaké nástroje by pro vaše dítě vhodné, zdali o něj má zájem a kolik peněz jste ochotni do hudebního vzdělání vašeho dítěte investovat.

Nástroje pro nejmenší

Máte-li malé dítě, musíte si vymezit, které nástroje se pro menší děti hodí, a které jsou pro ně vhodné. Přece jen nechcete dítěti pořídit nějaký nástroj, u kterého pak zjistíte, že je dítě příliš malé na to, aby např. udrželo těžký hudební nástroj. Nejčastěji je preferována flétna, klavír, housle a kytara pro děti.

Zájem a motivace dítěte

Při výběru je také důležité, zdali dítě o nějaký konkrétní nástroj jeví zájem. Určitě nedoporučujeme jakýkoliv hudební nástroj dítěti vnucovat, protože pak se může stát, že po roce hraní toho bude chtít vaše dítě zanechat. Abyste zjistili jeho zájem, zajděte s ním do obchodu s hudebninami, kde si prohlédne veškeré nástroje a samo případně projeví své preference a zájem.

Financování

Kromě výběru vhodných nástrojů si rovněž vymezte částku, kterou jste ochotni do hudebního vzdělání i vlastního nástroje investovat. Pokud tedy zvolíte např. klavír a nemáte ho doma, tak tento nástroj budete muset pořídit. A jak jistě už víte, tak samotný klavír je finančně náročný než třeba taková flétna. Kromě toho porovnejte i jednotlivé nabídky hudebních škol. Ty se totiž často od sebe také dost finančně liší. Kromě financí však hudební školu vybírejte i podle preferencí. Nejvhodnější je zvolit hudební školu přímo v základní škole, do které vaše dítě pravidelně chodí.

Proč zapsat dítě do hudební školy?

Mnoho rodičů své děti zapisuje do hudební školy jen kvůli tomu, že sami chtěli hrát na nějaký nástroj, ale neměli tu možnost, nebo chtějí, aby jejich dítě bylo v hraní nadané. Málokdo si však uvědomuje, že hraní na hudební nástroj má opravdu příznivý vliv na dítě. Dítě si může díky hraní posílit sebevědomí a také zlepšit výkon ve škole. V dnešních školách se totiž učí formou výkladu a práce s textem, čímž se posiluje pouze levá hemisféra. Díky hraní na hudební nástroj se naopak rozvíjí pravá hemisféra, a tak dochází k celkové vyváženosti činnosti mozku dítěte.