Jak zvýšit bezpečnost dětí, když nejste na blízku?
Pro děti je svět jedno velké nebezpečné místo. Jste si jistí, že zrovna vaše dítko přechází silnici bezpečně po přechodu? Nenechalo by se odlákat cizím člověkem? Nezkoušelo by chodit po zábradlí na mostu přes řeku? Nehladí cizí psy, kteří by mohli být agresivní? Málokterý rodič by v těchto otázkách za své dítě dal ruku do ohně.
Spousta věcí je o výchově. Je třeba dítěti důsledně vysvětlit, proč nemá přecházet silnici mimo přechod pro chodce, proč je nebezpečné chodit po zábradlí mostu apod. Některé věci ovšem nejsou tak jasné jako jiné.
Když okolí není ochotné pomoct
Představte si například situaci, kdy jde dítě ze školy a v postranní uličce se setká s partou výrostků. Tito výrostci jsou starší, a hlavně jich je víc, takže si snáze troufnou na malého školáka. Začínají se mu vysmívat, slovně ho napadat a možná dojde i k fyzickému násilí. Vaše dítko je naštěstí při smyslech a zareaguje chytře. Ještě než ho stačí zadržet, vezme nohy na ramena a utíká tam, kde je hodně lidí. Nikdo z těch lidí mu ovšem není ochoten pomoci.
Co se to děje? Bohužel k takovým situacím dochází a ani dospělý člověk by možná nevěděl, jak se v takové chvíli zachovat. Co byste dítku poradili?
Zvyšte bezpečnost dětí správně mířenou výchovou
Dopravní výchova, prevence kriminality dětí a mládeže, chování v rizikových situacích. To jsou přesně situace, na něž se ve svých videích a kurzech specializuje psycholog Martin Palička. Učí rodiče zvládat strach o děti a radí jim, jak se s dětmi krok po kroku domluvit na pravidlech. Využívá při tom lidskou psychiku a srozumitelná vysvětlení, jež děti pochopí.
Chcete i vy vědět, jak by se měly vaše děti chovat, aby byly co nejvíce v bezpečí? Podívejte se na online kurz Děti v bezpečí a zjistěte, jak předcházet či úspěšně řešit krizové situace včetně té, již jsme si nastínili výše.