Jak zařídit pokoj pro malého školáka?
5 mins read

Jak zařídit pokoj pro malého školáka?

Chystají se vaše děti v září poprvé do školy? Nebo už školu pár let navštěvují a vy je chcete více motivovat k učení? Pak je dobrým řešením nově jim zařídit pokoj. Jak dobře vybrat nábytek do dětského pokoje?

 

Celkové zařízení dětského pokoje

Dětský pokoj má už na první pohled působit vesele a mile a být pro dítě zázemím i útočištěm, zkrátka jeho královstvím. Proto děti nechte, aby si některé věci vybraly samy, nebo aby vám s výběrem alespoň pomohly. Budou to přece právě ony, kdo v pokoji budou trávit svůj volný čas.

Dětský pokoj má být barevný a působit živě. Především je potřeba, aby byl plný světla, žádnému dítěti se nebude dobře žít v ponuré místnosti. Vhodný výběr barev může mít i velmi pozitivní vliv na jeho duševní pohodu a spokojenost.

Takový dětský pokoj musí být rozdělen na tři části:

  • sekci, kde se bude dítě učit
  • prostor, kde si bude hrát
  • místo pro odpočinek

V části vyhrazené pro učení je nutný psací stůl a židle, v prostoru pro hraní především úložné prostory na hračky a v části věnované odpočinku pochopitelně postel.

2100301_m

Sekce pro učení

Každé školou povinné dítě by mělo mít vlastní psací stůl odpovídající jeho individuálním potřebám a nárokům. Není příliš vhodné, aby dítě své domácí úkoly psalo u jídelního či počítačového stolu.

Nezapomínejte ale na to, že psací stůl je obvykle vysoký zhruba 75 centimetrů, což pro malého prvňáčka není zrovna vhodné. Jestliže chcete tedy pořídit takovýto klasický psací stůl, bude pro dítě nutná i rostoucí židle. Vhodnější ale je takzvaný rostoucí stůl, u kterého je možné výšku desky nastavit individuálně, vždy podle aktuální výšky dítěte.

 

Jak poznat správnou výšku stolu a židle?

Při sezení je potřeba, aby se chodidla dítěte dotýkala podlahy celou plochou, holeně přitom mají být k podlaze kolmo (maximálně jen trochu pokrčené), stehna položená rovnoběžně s podlahou.

Záda by měla být rovná a vzpřímená, předloktí volně položená na psacím stole a lokty maximálně 2 centimetry pod úrovní desky. Nikoliv však volně ve vzduchu.

Stůl se židlí postavte na místo, kde je dostatečné množství denního světla, nejlépe tedy pod okno. Vzhledem k tomu, že školáci se mnohdy učí až za tmy, je nutné stůl vybavit také lampou. Tu je třeba umístit na opačnou stranu, než jakou rukou dítě píše. U praváka tedy vlevo, u leváka vpravo.

Důležitou součástí studijní části pokoje jsou rovněž skříňky či jiné úložné prostory, kam si školák bude ukládat sešity, učebnice a další pracovní pomůcky.

3330420_55ba3daeea32b_m

Sekce pro hraní

Přestože malý prvňáček vstupuje do nové životní etapy, nesnažte se, aby pokoj vypadal příliš „dospělácky“. I školou povinné dítě má totiž nárok si v klidu, spokojeně a bez zbytečných zábran hrát.

Kromě různých úložných prostorů, jako jsou dětské skříně a komody, by tato část dětského pokoje měla obsahovat prvky, které dítěti pomohou zbavit se přebytečné energie z dlouhého sezení ve školní lavici. Mohou to být například žebřiny, houpačky a podobně.

 

Odpočinková zóna

Pro dobře prospívajícího školáka je nutné, aby měl dostatek času a prostoru pro odpočinek. Základním kamenem jsou tedy kvalitní dětské postele s kvalitní matrací a roštem. Velká kvalita je nutná i z toho důvodu, že dítě rychle poroste a bude se zvětšovat i jeho hmotnost. Pokud postel nebude dostatečně kvalitní, může se také snadno stát, že za několik málo měsíců, maximálně let, budete kupovat postel novou. Na zdravém spánku svého dítěte byste opravdu šetřit neměli.

3330338_m

Jaké vybrat doplňky?

Mezi vhodné doplňky patří takové, které jsou nejen dekorativní, ale i praktické. Oblíbené jsou různé pestrobarevné úložné prostory a látkové kapsáře. Ty je potřeba barevně sladit, aby korespondovaly s celkovým vzezřením dětského pokoje. Samozřejmou součástí každého dětského pokoje je i dostatečně velká skříň na oblečení.