Jak se nebát o své auto?
Jak se o své auto nebát? Nejlepší je samozřejmě mít pěknou garáž. A hned poté je důležité vybrat správné zamykání. Zamykání a zabezpečení pro auta jsou různá. Jaké bude to ideální pro vás, abyste se o své auto už nikdy nemuseli bát?
Nejúčinnějším a nejdostupnějším zabezpečením pro auta jsou samozřejmě imobilizéry a alarmy. A bezesporu také výběr těch správných autoklíčů.
Imobilizéry
Klasickým továrním imobilizérem jsou dnes vybavena už téměř všechna vozidla. Reálná účinnost továrního imobilizéru ale může být v mnoha případech diskutabilní. Proto existují na trhu také přídavné imobilizéry, které zabezpečí zvýšenou ochranu vozidla.
Základní funkcí elektronického imobilizéru je zablokovat elektrický obvod vozidla tak, aby se jeho rozpojením znemožnil chod motoru a jízda vozidlem. Imobilizéry jsou vybaveny elektronickým ovladačem – “klíčem od auta“, který nosí řidič u sebe. Tento ovladač slouží k identifikaci řidiče a odblokování imobilizéru. Dostane-li se do auta zloděj a pokusí-li se neoprávněně nastartovat motor bez autorizačního ovladače, imobilizér rozpojí obvod a znemožní chod motoru. Namontováním dalšího imobilizéru do vozidla se značně ztíží jakákoliv krádež. Pro zloděje bude znamenat další překážku a prodlouží se čas na překonání zabezpečení.
Elektronické autoalarmy
Máte-li zájem o zařízení, které bude hlídat vozidlo a při narušení vyvolá poplach a aktivně zablokuje chod motoru, ale zároveň chcete toto zařízení využít i na dálkové ovládání centrálního zamykání a ovládání komfortních funkcí vozidla, tak tyto požadavky jednoznačně splní elektronický autoalarm.
Elektronické autoalarmy můžeme rozdělit podle typu dálkových ovladačů a jejich komunikace s vozidlem.
Jednocestné alarmy jsou vybaveny dálkovými ovladači, které mají pouze ovládací tlačítka. Pomocí tlačítka se vyšle povel z ovladače do alarmu (např. zamkni / aktivuj alarm). Alarm povel provede a jako potvrzení provedení povelu využije bliknutí
směrovek a pípání sirény. Komunikace ovladačů a autoalarmu tedy probíhá pouze jedním směrem – z ovladače do alarmu, proto se tyto alarmy nazývají jednocestnými.
Tyto autoalarmy poskytují standardní bezpečnostní funkce, jako ochranu dveří, kufru, kapoty, zapnutí zapalování, narušení otřesového snímače, blokování motoru při poplachu. Dále tyto alarmy standardně umožňují ovládání centrálního zamykání, otevírání kufru, dotah elektrických oken. Všechny autoalarmy jsou vybaveny sirénou, která při vyvolání poplachu houká.
Jednocestné alarmy poskytují kromě standardních, také několik komfortních funkcí. Například vyvolání poplachu na dálku (PANIC), automatické zapnutí po zavření posledních dveří, vyhledání vozidla na parkovišti.
Jednocestné alarmy se montují do auta natrvalo a vyžadují odbornou montáž.
Dvoucestné alarmy mají dálkové ovladače navíc vybavené Pagerem – přijímačem. Komunikace funguje směrem od ovladače k alarmu, ale také zpětně – z alarmu do ovladače – to vyjadřuje pojem dvoucestné autoalarmy. V praxi to znamená, že řidič vyšle povel k alarmu stisknutím tlačítka na ovladači (např. zamkni a aktivuj alarm). Alarm povel provede a zároveň o tom ihned vyšle zpětnou informaci na ovladač. Ovladače dvoucestných alarmů jsou vybaveny displejem, na kterém jsou pomocí ikon zobrazovány aktivní funkce, provedené povely, stav auta a poplach. Uživatel tak má přehled o aktuálním stavu vozidla přímo na displeji svého ovladače.
Ať už si vyberete jakékoliv zabezpečení, tak myslete i na ta základní opatření, na která je třeba dohlížet, abyste se o své auto nemuseli bát. Jaké to jsou? Tak například zavírat okna, nenechávat nic v autě na dosah a pozor na klíče, ať je máte vždy po ruce.