Jak posílit imunitu (nejen) v době koronaviru?
Imunita naše organismu funguje jako spolehlivá pevnost, která dokáže v uctivé vzdálenosti udržet všechny „nepřátele“ hezky od těla. Ovšem pouze za předpokladu, že je dostatečně silná. Jak na jejím posílení můžete zapracovat vy sami?
Vhodná strava
Ze všeho nejdřív si hlídejte vaši stravu. Když jste celý den doma, je těžší udržet svoje chutě na uzdě. Někdy totiž jídlem nezaháníme jenom hlad, ale také nudu nebo mlsnou. Dávejte si na to pozor a řiďte se radami odborníků. Ti doporučují zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Jedná se hlavně o ryby jako losos nebo tuňák, najdeme je ale i v různých semínkách, vlašských ořeších. Imunitní systém posílí rovněž prebiotika. Na talíř si proto naservírujte ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, čočku nebo fazole.
Psychická pohoda
Klíčovou úlohu sehrává v tomto složitém období naše psychická kondice. Pokud je oslabená, snáze podlehneme různým onemocněním. Jenže, jak si psychickou pohodu zachovat, když se na nás ze všech stran valí množství negativních zpráv a my pociťujeme nejistotu, strach a obavy z budoucnosti? Jak čelit výjimečné situaci, kterou všichni zažíváme poprvé? Psychologové radí vytvořit si jistý řád a pravidla a věnovat se různým relaxačním aktivitám, která zaměstnají hlavu a odvedou myšlenky od všudypřítomného koronaviru. Stres spolehlivě zažene třeba meditace. Na internetu najdete spoustu videí, které vás naučí, jak na to.
Dobrá fyzická kondice
Rezignovat byste neměli ani na vaši fyzickou kondici. Ba naopak, právě tělesná schránka totiž významně snižuje riziko onemocnění a pomáhá k rychlejšímu zotavení. A kdy jindy začít se cvičením, když ne teď, v době, kdy máte času nejvíc? Ačkoli jsou posilovny zavřené, můžete si jednu takovou malou improvizovaně vytvořit třeba ve vašem obýváku. Mnohdy k tomu nepotřebujete víc než fitness podložku a jednoruční činky. Nejste-li omezeni prostorem, můžete investovat i do univerzálních posilovacích věží, které vám zajistí patřičný komfort a postarají se o správný průběh cviku. Silový trénink je však třeba střídat s aerobními aktivitami, skvěle funguje třeba jízda na kole nebo běh. Ani v současné době, kdy jsou naše možnosti volného pohybu omezené, na ně nemusíte rezignovat. Stačí je nahradit trenažéry, jako je rotoped nebo běžecký pás. Tak konec výmluv a hurá do toho!