
DĚTSKÉ LYŽAŘSKÉ OBLEČENÍ
Cibulový princip
Funkční oblékání využívá takzvaný cibulový princip, podle nějž je lepším obléci více tenčích vrstev, nežli méně silných. Jednotlivé vrstvy pak lze v případě potřeby svlékat či naopak dooblékat podle aktuálních podmínek.
Rozeznávají se tři hlavní vrstvy, z nichž každá má svou jasně danou funkci a může být tvořena i více kusy oblečení. První vrstva se obléká přímo na tělo a jejím hlavím úkolem je odvod potu, druhá, nebo také střední vrstva je zateplovací a třetí, svrchní vrstva má za úkol ochránit před vnějšími vlivy, jako je déšť, sníh a vítr. Všechny vrstvy by přitom měly by prodyšné, aby jimi mohl projít pot z první vrstvy pryč od těla.
První vrstva – funkční prádlo
První vrstvu by mělo tvořit termoprádlo, které dokáže díky speciálnímu průřezu svých vláken odvádět pot od pokožky. Díky tomu zůstává tělo v suchu i během fyzické aktivity a pocení. Naprosto nevhodná je pro první vrstvu bavlna, která se nasákne vlhkostí a poté tělo nadměrně ochlazuje. Na lyžování se nejvíce hodí termoprádlo komplet – souprava, která zarhnuje jak dětské funkční triko s dlouhým rukávem, tak dlouhé spodní kalhoty.
(zdroj: http://www.skibi.cz/detske-funkcni-triko-reima-angry-birds-red/)
Funkční prádlo chrání děti před prochlazením. Ne vždy jde ale dětem to, „co je pro ně dobré“, k duhu.
Dětské funkční triko Reima Angry Birds plní hlavní účel a zároveň uchvátí děti svým designem s roztomilými motivy Angry Birds z jedné z nejoblíbenějších počítačových her.
Druhá vrstva – fleece
Jako druhá vrstva se nejvíce uplatňují fleecové mikiny a kalhoty. Flís totiž výborně splňuje požadavek na výborné zateplení a zároveň nadstandardní prodyšnost. Právě druhá vrstva nejčastěji sestává z více podvrstev, obvykle se doporučuje kombinovat jednu silnější a jednu slabší fleece mikinu, ideálně jednu rozepínací a druhou přes hlavu. S takovou kombinací přizpůsobíte zateplení dítěte prakticky jakýmkoliv zimním venkovním podmínkám.
Třetí vrstva – membrána nebo zátěr
Jako svrchní vrstva jsou nejvhodnější zátěrové nebo membránové bundy a kalhoty, které nabízejí zároveň nepromokavost a prodyšnost.. Zátěrové provedení je finančně dostupnější, ale zátěr časem ztrácí své původní hodnoty prodyšnosti a nepromokavosti.
Membránové kalhoty a bundy (ale také třeba rukavice, čepice a boty) si své vlastnosti při šetrném zacházení udrží dlouhodobě.
Nepromokavost a prodyšnost se u jednotlivých oděvů liší. Hodnota nepromokavosti se udává v milimetrech vodního sloupce, který ještě může na textilii působit, aniž by promokla. Běžnému dešti odolá textilie s hodnotou vodního sloupce do 5 000 mm, pro větší zátěž, jako je silný liják, nebo válení ve sněhu (ke kterému dochází při lyžování poměrně často) volte raději oblečení s nepromokavostí alespoň 10 000 mm.
Prodyšnost je udávána v gramech vodní páry, které se odpaří skrz čtvereční metr textilie za 24 hodin. Pro lyžování volte oblečení s prodyšností alespoň 5 000 g/m2/24h, pro běžecké lyžování pak alespoň 10 000 g/m2/24h.
Pro lyžování je po technické stránce ideální např. membránová bunda Mero Reima Lime. Výhodou je, že díky dokonale svítivé zelené barvě se malý lyžař těžko ztratí z dohledu.
(zdroj: http://www.skibi.cz/detska-zimni-membranova-bunda-mero-reima-lime/)
Rukavice, nákrčníky a kukly
Pro lyžování se hodí mít rovněž membránové rukavice s odpovídající hodnotou nepromokavosti, aby ruce dítěte zůstaly po celý den v suchu. Pro menší děti jsou vhodnější palčáky, které lépe tepelně izolují.
Na hlavě budou mít děti helmu (bez níž je rozhodně nikdy nenechte lyžovat!), ovšem v chladnějších dnech se hodí zateplit jí ještě dětskou kuklou. Ta často zakryje i část obličeje. Pro dokonalou ochranu krku před chladem je vhodný flísový nákrčník.
Další tipy pro malé lyžaře najdete na Skibi Kids.