České svatební zvyky? Kdepak! Tyhle jsme přejali ze zahraničí!
3 mins read

České svatební zvyky? Kdepak! Tyhle jsme přejali ze zahraničí!

Se svatbou se pojí mnoho více či méně zažitých rituálů. Ty se však v různých koutech světa zásadně liší, platí zkrátka: jiný kraj, jiný mrav. Mnohé z nich však zdomácněly i u nás. Víte, které z nich jsme ze zahraničí přijali za své? Možná budete překvapeni.

 

Jedny svatební šaty nestačí

Vybíráním svatebních šatů tráví každá nastávající manželka spoustu času. Ne všechny dámy se cítí dobře v jednoduchých svatebních šatech, mnohé upřednostňují typické princeznovské modely. Ty však obvykle nebývají příliš pohodlné ani praktické na celodenní nošení. Proto, chtějí-li si nevěsty užít důležitou životní událost se vším komfortem, pořizují si ještě další, upnutější a modernější šaty. A třeba v Číně se nevěsty převlékají klidně i několikrát – na obřad, hostinu i večerní svatební párty. Pomalu, ale jistě se tento model začíná projevovat i u nás. České nevěsty si totiž pořizují ještě jedny šaty, do kterých se převlékají večer, aby si popůlnoční „odlehčenější“ část náležitě užily.

 

Družičky – nedílná součást svatebního dne

Družičky ke svatbě neodmyslitelně patří. Dříve fungovaly jako „ochráňkyně“ nevěsty, odháněly od ní totiž zlé duchy, které ji chtěly unést. Aby únosu zabránily, snažily se je zmást nošením šatů, které byly co nejvíc podobné těm nevěstiným. Dnes plní družičky úlohu organizátorek, jsou budoucí novomanželce při ruce celý velký den a zařizují všechno potřebné. Velkých změn doznala také jejich garderoba. Inspirace v této oblasti k nám přišla z USA. Každý, kdo viděl alespoň jeden americký film, v němž nechyběla svatba, si jistě všiml, že společenské šaty družiček byly specifické. Lišily se od těch nevěstiných a naopak byly sladěné s ostatními družičkami – buď stejnou barvou, podobnými odstíny nebo jedním střihem.

 

První novomanželský tanec nesmí chybět

Ke krásným tradicím patří první novomanželský tanec, během kterého si nevěsta s ženichem naplno vychutnávají svou lásku a vzájemnou blízkost. Jeho počátky můžeme hledat na francouzských bálech, kdy čestní hosté dostali příležitost započít prvním tancem celý večer. Odtud se to pak přeneslo i na svatby. Protože tento tanec patří k těm, na které se nezapomíná, vybírají snoubenci píseň velmi důkladně. Někteří dokonce oprašují i taneční kroky, přestože dnes nemusíte zvládat valčík, nějakým tanečním uměním byste přece jen oplývat měli. Jedině tak si totiž budete moct vychutnat kouzlo tohoto neopakovatelného okamžiku.