Bolest hlavy – co vše ji způsobuje?
Bolesti hlavy v oblasti čela, temene a krku zná snad každý. Způsobovat je může celá řada faktorů od těch banální po ty velmi vážné vyžadující okamžité řešení.
Tyto známé bolesti hlavy nemají svou příčinu v mozku. Tento orgán totiž není vybaven receptory pro bolest. Nejčastěji je vyvolává tenze (napětí), zánět, nebo křeč (spazmus). Ten vzniká ve vlasaté části hlavy, v blanách, které mozek obalují, v svalech tváře a sanice, popřípadě při roztažení či stažení cév zásobujících mozek.
Tenzní bolesti hlavy
Nejčastějším typem bolestí hlavy jsou tenzní bolesti. Napětí většinou vyvolává kontrakce svalstva krku, tváře a hlavy. Tyto bolesti mohou vzniknout kdykoliv během dne a často trvají celé týdny měsíce, mnohdy i roky. Bolest obvykle neustává, je na obou stranách hlavy kolem spánků, v záhlaví a na šíji. Někdy tyto bolesti způsobuje deprese a úzkost, většinou však jejich původ zůstává nejasný.
Cévní bolesti hlavy
Dočasnými změnami průměru krévních cév zásobujících mozek jsou způsobeny cévní bolesti hlavy. Klasickými cévními bolestmi hlavy jsou bolest způsobená nadměrnou konzumací alkoholu a migréna. Záchvat migrény začíná krátkodobým zúžením některých cév zásobujících jednu polovinu mozku. Křeč může trvat až třicet minut a někdy je doprovází i poruchy zraku. Přidružuje se i zvonění v uších, necitlivost nebo slabost v jedné polovině těla, v obou rukou a kolem úst. Záchvat může trvat několik hodin až dní.
Léčba migrény
Při akutním záchvatu je vhodná aplikace aspirinu nebo paracetamolu většinou v kombinaci s antiemetiky a ergotaminovými preparáty. Velmi dobré výsledky v léčbě migrény ovšem má i pulzní magnetoterapie Biomag.
Pulzní magnetoterapie tiší bolest
Co je magnetoterapie? Jedná se o druh terapie, při níž je organismus vystaven pulznímu magnetickému poli s nízkou frekvencí. Pozitivní účinky magnetoterapie lze shrnout do šesti léčebných skupin a efektů. Včetně analgetického, který se ukazuje jako účinný právě při léčbě migrény.
Jak zmírnit ostatní bolesti hlavy?
Ostatní bolesti hlavy se pokuste uvolnit teplou koupelí, po níž si odpočiňte v tichém tmavém pokoji. Užít můžete i volně dostupné léky (Ibalgin, Ibuprofen, Panadol). Ještě před tím je však vhodné stanovit příčinu bolesti. Je-li vyvolaná stresem, pokuste se na situaci, která jej vyvolala, nereagovat zvýšením celkového napětí. Stojí-li za bolestmi nadměrná konzumace alkoholu, snižte jeho dávky, popřípadě přestaňte pít. A pokud bolesti po pár dnech nepoleví, obraťte se na lékaře.