Bíle bílý interiér
Kolik z vás již někdy vidělo čistě bílý interiér domu či bytu? Dokážete si představit v takovémto interiéru bydlet. Spousta z vás si jistě představí nemocniční bílou a studený design. Popravdě, než jsem měla možnost návrh takového interiéru vidět, vyvolávala to ve mně stejný dojem.
Potřebovala jsem zrekonstruovat byt pro mě a pro mou přítelkyni. Obě jsme zastánkyně klasického stylu a čistého designu, a proto když jsme s designérkou Pavlínou Lipkovou z ORIGINE INTERIER DESIGN, návrhy, realizace interiérů domů, designový nábytek Brno, konzultovaly možnosti takového interiéru, dostaly jsme se až k této bílé variantě. Nápad se nám velmi líbil, a proto jsme se s paní Lipkovou rozhodly návrhy realizovat.
Zásadním faktem pro tuto rekonstrukci bylo to, že existují různé odstíny bílé barvy a bylo důležité tyto odstíny zkombinovat tak, aby interiér nepůsobil příliš chladně. Byl to pro paní designérku velmi těžký úkol, alespoň z našeho pohledu tedy, ale musím říct, že se s ním poprala na výbornou a výsledek byl fantastický.
V obývacím pokoji se setkáte hned se třemi odstíny bílé barvy. Byl zde zvolen odstín tzv. zastřené bílé v kontrastu s cukrovou bílou a to celé v kombinaci se nebeskou bílou, která se značí lehkým modravým tónem. Obývací pokoj je pro nás zejména relaxační zónou bytu, a proto byla tato kombinace zvolena více než dobře. Prostor působí tlumeně a útulně.
Podlaha je zde dřevěná, parketová, jak jinak než v bílé barvě a zdobí ji pletené zastřeně bílé koberečky, které jsou právě v kontrastu s zářivě, cukrově bílými konferenčními stolečky a sedátky. Při celé stěně se pak nachází pohodlná sedačka, dělaná na míru, a bílé jsou samozřejmě i dekorační polštářky.
Na stěnách je použita barva zářivě bílá s nádechem lehkého modrého tónu. A celou stěnu nad sedačkou, místo fotografií a obrazů, zdobí naše sbírka starožitných talířů. Dříve jsme je měly zavřené ve vitrínách, ale tato varianta je mnohem zajímavější a originálnější.
Další místnost, kterou nám paní Lipková rekonstruovala byla kuchyně. Do prostoru, kde vznikají pokrmy bylo příhodné zvolit bílé odstíny s potravinovými názvy mléčná, smetanová, vaječná či krémová. A ve výsledku byla tato varianta opět velmi příjemná a hřejivá. Bílá barva je zde v různých intenzitách zkombinována s okrovou a žlutou a díky tomu vznikají tyto teplé odstíny bílé. Ty ještě více podtrhuje teplé osvětlení, které ukrývá krásná, jednoduchá digestoř, a LED podsvícení na spodní části kuchyňské linky.
Kuchyně je opět laděná do nejmenšího detailu k dokonalosti. Linka je dělaná na míru a úplná absence vrchních skřínek dává vyniknout lesklé stěně s motivem kamínků. Jediným úložným prostorem, ve vrchní části, je chromovaná police, kde jsou uloženy utěrky a pomůcky pro vaření. Aby nebyla narušena čistota prostoru, bylo zvoleno v bílé barvě i nádobí a spotřebiče.
Místnost, ze které jsme měly největší radost byla ve výsledku koupelna. Zaujalo nás hlavně krásné dřevěné obložení, na stěně za zrcadlem. Dřevo bylo opět natřeno teplejším odstínem bílé, ale tak, aby nezanikla jeho přirozená struktura. Ta je na něm totiž stejně nejkrásnější. Umyvadlo a úložná plocha pod zrcadlem a kolem umyvadla byla zvolena v jednom dílu, a tak je zde čistota barev zkombinována s čistotou tvaru.
O tom, že je to velmi praktické na údržbu již ani nehovořím. Perfektně zvolená je zde i volně stojící, oválná vana, která je přímo před oknem koupelny, a tak se při koupeli můžete kochat krásným výhledem na přírodu a město. V kombinaci se zapálenými svíčkami je to pro mě to je vrchol relaxace.
Bílá barva je symbolem čistoty a nevinnosti, ale málokdo už ví, že je i symbolem perfekcionalismu a touhy po dokonalosti. Její síla napomáhá v přemýšlení a její rozjasňující dojem zvětšuje prostor. To bylo ve zkratce řečeno vše, po čem jsme s přítelkyní toužili a paní designérka Pavlína Lipková nám tento sen pomohla splnit a promítla do našeho bytu i naši osobnost. A to není jednoduchý úkol, pro to musí mít člověk cit.